MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

7 typów miłości

Miłość jest jednym z najpiękniejszych uczuć, jakie istnieją. Ale tak trudno ją zdefiniować. Jak możesz sprowadzić to, co czujesz do swojego partnera, rodziców, najlepszego przyjaciela, zwierzaka, siebie, itp. do jednej definicji? Starożytni Grecy poświęcali wiele czasu, aby dokładnie to ustalić i zamiast wymyślać jedną definicję, tworzyli różne kategorie. Odkryj 7 rodzajów miłości i jak można je połączyć w swój wyjątkowy sposób kochania.

LUDUS – figlarna miłość

Być może nigdy o niej nie słyszałeś, ale to może być jeden z 7 rodzajów miłości, z którą masz najwięcej doświadczenia. To jest to, co większość ludzi robi na portalach randkowych. Ludus postrzegana jest w kategorii drażniącej, zabawnej miłości, która doświadczana jest przez młodych kochanków. Uczucie to przypisywane jest pierwszym miesiącom romansu. Jest to okres nazywany dziś zauroczeniem. Ludus towarzyszą charakterystyczne doznania, takie jak motyle w brzuchu, poczucie euforii lub trzepotanie serca. To sprawia, że chcesz tańczyć, flirtować, uwodzić, droczyć się z kimś innym. Bardzo ważne jest utrzymanie tego uczucia w związku, dzięki niemu miłość stanie się interesująca i bardziej ekscytująca. To jest swobodne, niewymagające, nieskomplikowane. Dlatego może działać naprawdę dobrze, jeśli obie osoby czują się samowystarczalne i nie oczekują od siebie zbyt wiele.

EROS – miłość erotyczna

„Eros jest niebezpieczny!” To samo powiedzieliby ci starożytni Grecy, gdybyś ich wtedy zapytał. Pytasz, dlaczego? Bo w mitologii greckiej, to był rodzaj szaleństwa spowodowanego przez strzałę Kupidyna. Każdy, kto się zakochał, zna uczucie bycia szaleńczo zakochanym. I gdybyś był bardzo zainteresowany tylko podejmowaniem racjonalnych decyzji i byciem obiektywnym przez cały czas, też byś chciał trzymać się od tego z daleka! Eros odnosi się do seksualnej, namiętnej miłości. To właśnie to palące pragnienie jest początkiem większości związków. Powszechnie wiadomo, że nie trwa to długo – eksperci mówią co najwyżej dwa do trzech lat – więc co może nastąpić po zakończeniu euforii erosa?

PRAGMA – stała miłość

Pragma pojawia się, gdy eros, seksualne przyciąganie, staje się drugorzędne. W zasadzie jest to to, co czujesz po zakończeniu fazy, kiedy miłość cię oślepia. Teraz możesz z chłodną głową ocenić, czy naprawdę pasujecie do siebie nawzajem: znasz drugą osobę na tyle dobrze, aby rozpoznać jej wady i zdecydować się na poświęcenie się im mimo wszystko, bo wiesz, że warto.Para jest wtedy związana swoimi wspólnymi celami, długoterminowymi zainteresowaniami, kompatybilnością, sympatią do siebie nawzajem i może bardziej światowymi rzeczami, takimi jak czynsz, kredyt hipoteczny czy nawet dzieci. Jest to miłość, którą czujesz w codziennym życiu, kiedy patrzysz na swojego stałego partnera i czujesz się zadowolony z dokonania właściwego wyboru. Może ona ewoluować zarówno z erosa jak i ludus. W odróżnieniu od nich, pragma wymaga pewnego wysiłku, ponieważ para musi się upewnić, że ogień się pali.

STORGE – miłość rodzinna

Storge jest rodzajem miłości typowej dla rodziców i ich dzieci. Zazwyczaj jest ona jednostronna i asymetryczna (pomyślcie, ilu z nas może nie zdawać sobie sprawy z bycia kochanym przez swoich rodziców). To sympatia, która wynika ze znajomości i zależności – kochasz ich tylko dlatego, że są rodziną. Storge jest miłością szczególną, którą odczuwamy w gronie rodzinnym. Nie posiada ona pociągu fizycznego ani seksualnego. Jest to pewna forma niezwykłego przywiązania, jaką rodzice odczuwają do swoich dzieci oraz dzieci względem swoich rodziców. Storge służy również do opisania poczucia pokrewieństwa, które przeżywa rodzeństwo. W tej miłości znajdziemy silną więź i zażyłość między bliskimi sobie ludźmi.

PHILIA – miłość braterska

uczucie stojące za philią jest bardzo dobrze uchwycone przez słowo przyjaźń. Dzieje się tak, gdy dwie lub więcej osób podzielają te same wartości, zainteresowania i usposobienia. Philia jest również znana jako „miłość platońska”, ponieważ zazwyczaj nie wiąże się ona z intencjami seksualnymi. Nie wyklucza ona jednak fizycznego przyciągania, ponieważ philia może ewoluować z erosa. W tym przypadku atrakcyjność pozostaje, a poczucie zrozumienia i poświęcenia, by pomagać sobie nawzajem, staje się lepszą wersją siebie.

PHILAUTIA – miłość własna

by właściwie dbać o innych, w pierwszej kolejności musimy zadbać o siebie i swoje potrzeby. Dziś rodzaj tej miłości kojarzony jest zazwyczaj z miłością narcystyczną. Jednak, starożytni Grecy rozumieli Philautię w zdecydowanie innym kontekście. Miłość do siebie nie jest w żaden sposób niezdrowa i negatywna. Gdy nie doceniamy siebie i nie kochamy, tak naprawdę nie możemy pokochać drugiego człowieka. Innym sposobem patrzenia na ten rodzaj miłości własnej, jest myślenie o niej w kontekście współczucia. Dokładnie tak jak okazujemy współczucie innym, musimy okazywać je sobie, aby być zdrowym i szczęśliwym człowiekiem. Grecy wyróżnili dwa rodzaje philautyki: zdrową i niezdrową. Zdrowa miłość do samego siebie jest podobna do poczucia własnej wartości, współczucia do samego siebie. Natomiast niezdrowa miłość do samego siebie oznacza nadmierną dumę i pewność siebie, która może prowadzić do arogancji, a nawet narcyzmu.

AGAPE – bezwarunkowa miłość

Agape jest miłością do każdego – obcego czy nie – i do wszystkiego – natury, planety, Boga. Motywuje ona altruizm, bezinteresowną troskę o czyjeś dobro i jest bezwarunkowa, ponieważ jest dana bez oczekiwania niczego w zamian.

Jak powiedzieliśmy na początku, miłość jest trudna do zdefiniowania i nie ma wyraźnych granic między 7 rodzajami miłości. Poza tym, miłość jest wyraźnie podstawowym składnikiem szczęścia, a szczęście jest, według greckiego filozofa Platona, celem samym w sobie. Wierzę, że jesteśmy tutaj na tej planecie, aby kochać i być szczęśliwym, i ważne jest, aby wiedzieć, że nie ograniczamy się do kochania tylko w jeden sposób.