MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Analiza kolorystyczna – jak dobrać kolory ubrań do typu urody ?

Na czym polega analiza kolorystyczna? Znasz to uczucie paniki, które ogarnia nas, gdy musimy przygotować się na specjalną okazję, ale nie mamy absolutnie żadnego pojęcia, w co się ubrać?

Faktem jest, że nasz wygląd, a co za tym idzie również nasze ubrania, odgrywają zasadniczą rolę w naszej samoocenie.

Dlatego tak ważny jest dobór ciuchów, które najlepiej pasują do naszej sylwetki. W tym artykule chcielibyśmy jednak omówić inny zasadniczy czynnik: wybrany przez nas kolor.

Tak, ponieważ to również odgrywa podstawową rolę, która jest często niedoceniana. W rzeczywistości kolory są w stanie rozjaśnić naszą twarz lub, przeciwnie, sprawić, że będziemy wyglądać blado i ponuro.

Ale jak dobrać odpowiednie kolory, które sprawią, że będziemy wyglądać promiennie?

Każdy jest inny i dlatego nie ma kolorów, które by każdemu odpowiadały. Na przykład, często nosimy czerń, ponieważ „wygląda ona dobrze ze wszystkim i sprawia, że wyglądasz szczuplej”, ale są też osoby, które wcale nie wyglądają dobrze w czerni.

Na szczęście jednak harmonia kolorów przychodzi nam z pomocą, dzieląc ludzi według „pór roku”. Ale teraz zobaczmy szczegółowo, czym jest harmonia kolorów i jak jej używać.

Na czym polega analiza kolorystyczna

W latach 80-tych modne stało się operowanie analizą kolorystyczną na barwach typowych dla pór roku. Carol Jackson autorka książki „Colour me Beautyfull”, jako pierwsza określiła 4 profile kolorystyczne wiosnę, lato, jesień, zima. Wiosna i jesień zostały zakwalifikowane jako ciepłe pory roku, a lato i zima jako chłodne. Jednak to za mało, żeby opisać bogactwo karnacji, kolorów oczu i włosów. Stosuje się także typy mieszane. Najczęściej to: zima z latem i wiosna z jesienią. Osoby takie powinny odrzucić odcienie skrajne z palety kolorów odpowiednich dla poszczególnych pór roku.

Jak określić typ urody

Typ urody określić można na podstawie czterech szablonów podzielonych na pory roku. Warto wiedzieć, jak dobierać kolor do ubrań. Jeszcze bardziej jednak przydaje się wiedza, jak dobierać kolory ubrań do typu urody. Tę ostatnią trzeba najpierw określić. W zależności do tego, jaką posiadasz karnację, budowę czy kolor włosów, pewne połączenia będą dla Ciebie korzystniejsze.

Typ urody – wiosna

Wiosny najczęściej mają włosy koloru blond z różnymi odcieniami: odcienie od jasnego beżu (wręcz lnianego) do jasnego beżu (w odcieniach rudości). Niekiedy ich włosy bywają jasnobrązowe. Kolor oczu to: niebieski, zielony, turkusowy, jasny brąz. Cechą charakterystyczną jest wyraźnie oddzielona od źrenicy obwódka tęczówki. Wiosny cechuje niezwykle delikatna,jasna pełna blasku cera, może być blada, a jej skóra będzie sprawiała wrażenie przeźroczystej porcelany. . Łatwo im się opalić, a skóra bywa piegowata. Kolory do tego typu to : odcienie zieleni, ciepła żółć, delikatne odcienie różu i czerwieni, złamana biel, ciepłe brązy, jasne granaty, delikatne fiolety, szaroniebieskie, jasnoniebieskie.

Typ urody – lato

Lato jest typem chłodnym. Wystarczy uważnie spojrzeć na letnią przyrodę, czy niebo, aby dostrzec, że latem zdecydowanie dominują kolory przypudrowane, przytłumione, jakby zgaszone, wypalone blaskiem słońca. Ten typ urody najczęściej cechuje się jasnymi włosami, popielate, jasnobrązowe lub o platynowym odcieniu. Typ lato ma delikatną, mleczną cerę , oliwkowa, różowo – beżową. Z tą współgrają jasne oczy, zwykle w odcieniach szarego i niebieskiego (niekiedy piwne). Wiosny opalają się na czerwono, stosunkowo szybko przechodzą jednak do oliwkowej barwy. Kolory do tego typu to: chłodne, zimny błękit, przytłumiony róż, delikatny odcień fioletu, zielenie, błękity, szarości, złamany odcień bieli, głęboka czerń, wanilia, śliwka, malina, lawenda.

Typ urody – jesień

Pani jesień jest typem ciepłym. Tak jak pora roku, jesienny typ urody jest rudy i kasztanowy. Zdecydowanie dobrze pasuje do niej określenie „złota polska jesień”. Stąd też u kobiety należących do tej grupy spotyka się włosy w tych właśnie barwach i ich odcieniach. Najczęściej Pani jesień jest typem o jasnym, ale ciepłym odcieniu skóry, zwykle w kolorze kości słoniowej. Często zdarza się jednak Pani jesień o bardzo intensywnej barwie skóry, złocisto-beżowej lub nawet brzoskwiniowej. Jesień patrzy na nas zielonym lub brązowymi oczami, oraz opala się na brązowo. Na skórze często widoczne są piegi. Kolory do tego typu to: wszelkie brązy, rudości, złoto, turkusowy. Kolor zakazany to róż. Jesień wygląda również zjawiskowo w zieleniach.

Typ urody – zima

Analiza kolorystyczna zimy jest niezwykle trudna. Zdarza się, bowiem, że Pani zima diagnozowana bywa jako jesień, lub typ mieszany wiosna- jesień. Zima jest typem chłodnym, podobnie jak lato. Zimy to typowe kobiety z północy: dominują u nich chłodne odcienie i kobiety z tej kategorii określane są jako Królewny Śnieżki. Ciemne włosy w odcieniach czerni i grafitu kontrastują z niebieskimi oczami bądź współgrają z ich brązową barwą. Osoby prezentujące ten typ urody charakteryzują się bardzo jasną, transparentną wręcz karnacją. Skóra sprawia tu wrażenie niezwykłej szlachetności.

Drugą odmianą Pani zimy jest tzw. typ południowy, zwany inaczej meksykańskim. Osoby reprezentujące ten typ urody charakteryzują się chłodnym, oliwkowym odcieniem skóry, który bywa mylony z wariantem intensywnej jesieni. To, co pomoże nam w diagnozie zimy o południowym typie urody, to zdolność do szybkiego opalania się skóry na intensywny oliwkowy kolor. Wszystkie osoby w typie zimy obdarzone są bardzo ciemną oprawą twarzy (brwi i rzęsy). Pani zima zawsze charakteryzuje się także intensywną czerwienią warg oraz szarobrązowymi piegami, jeżeli takowe posiada. Wśród naturalnych kolorów oczu zimy wyróżniamy: błękit lodowy, turkusowy, niebieski, orzechowy oraz czarno-brązowy. Kolory do tego typu to: kolory zdecydowane, czerń, biel, granat. Na wielkie wyjście koniecznie czerń lub czerwień.

Wiesz już czym jest analiza kolorystyczna i jak dobierać kolory ubrań do typu swojej urody. To ważny temat, byś czuła się pięknie i komfortowo. Chcesz przeczytać nasze następne artykuły? Śledź nas na Instagramie, aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami z bloga MySugardaddy w Polsce.