MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Filofobia: zrozumienie i przezwyciężenie strachu przed zakochaniem się

Czym jest filofobia? To strach przed zakochaniem się w kimś lub wejściem w związek. Czasami filofobia może być tak wielka, że można nawet bać się kochać własną rodzinę lub przyjaciół.

Skąd bierze się strach przed zakochaniem ?

Ten strach może mieć różne pochodzenie:

1) Może to być związane z dzieciństwem. Rzeczywiście, jeśli ktoś wychowywał się w rodzinie, w której miłość nie istnieje, niekoniecznie z braku uczuć, ale z braku ekspresji, to dziecko może być później filofobem. Nigdy nie nauczył się kochać i nigdy nie otrzymał żadnych oznak miłości. W tej surowej edukacji, okazanie miłość byłaby oznaką słabości. Dlatego dziecko w tego typu relacjach nie chce wyglądać na słabe.

2) Filofobia może mieć również swoje źródło w silnym cierpieniu, odczuwaniu bólu. Na przykład, śmierć ukochanej osoby. Tak samo, kochanie nie dostając nic w zamian, może również doprowadzić do nagłego wycofania się do siebie.

3) Filofobia może również wynikać z dzisiejszego społeczeństwa. Ludzie coraz mniej odczuwają tę potrzebę zakochania się. Wolą być wolni, bez emocjonalnego przywiązania. Może to zapobiec ich późniejszemu zranieniu lub rozczarowaniu w miłości.

Jak rozpoznać ten chory strach?

Dość łatwo rozpoznać tę fobię. Wystarczy obserwować osobę, którą podejrzewasz, analizować jej działania i wiedzieć, co jej odpowiada. Na przykład, jeśli mamy dwie osoby, które uwodzą się nawzajem, a następnie wchodzą w związek. Wszystko idzie dobrze, dopóki fobiczna osoba nie zacznie czuć, że związek staje się zbyt poważny, a uczucia się rozwijają. Fobiczna osoba będzie chroniła się tylko wtedy, gdy zobaczy wady u drugiej osoby, dlatego często doszukuje się ich sama. Partner w tym momencie niekoniecznie będzie czuł, że jest jakiś problem. Dopiero potem, gdy jedna z osób będzie chciała pójść krok dalej i zamieszkać ze swoim fobicznym partnerem, zauważy że coś jest nie tak.

Właśnie takie sytuacje pokażą Tobie w najlepszy sposób jak zachowuje się osoba fobiczna i jak najlepiej ją zrozumieć. Będziesz musiał wziąć również pod uwagę, że ta osoba reaguje najlepiej jak potrafi. Nie bierz tego za złe, jeśli robi lub mówi coś bolesnego. Poprzez swoją reakcję, taki człowiek nie próbuje cię skrzywdzić, ale chronić siebie samego.

Jak fobik reaguje na strach ?

Więc przejdźmy do reakcji. Jak wspomniano wcześniej, osoba fobiczna najpierw mechanicznie zacznie szukać i wymieniać wady swojego partnera. Uniemożliwi mu to dalszy rozwój formy miłości do partnera.

Następnie, jeśli jakieś zdarzenie spowoduje, że związek staje się zbyt poważny, weźmy na to poprzedni przykład ze wspólnym zamieszkaniem. Gdy partner poprosi o wspólne zamieszkanie, fobik popadnie w panikę i zacznie się źle czuć. Będzie wolał uciec i zakończyć związek. Czasami jednak nie będzie chciał sam zakończyć związku. Wtedy zacznie stwarzać problemy, kłócić się. Wszystko to w nadziei, że jego partner zakończy związek.

Filofobowie też mają tendencję do wybierania niemożliwego. Będą chcieli zbliżyć się do ludzi, z którymi wiedzą, że nigdy nie będą mieli szans. To ich uspokaja, bo wiedzą, że nic się nie stanie.

Jak zwalczyć filofobię?

Po pierwsze, musisz być świadomy tej fobii. Musisz zdać sobie sprawę, że masz problem w okazywaniu i przyjmowaniu uczuć. Następnie musisz znaleźć źródło tego strachu. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z psychologiem, który będzie w stanie Ci pomóc. Taka terapia zostaje zazwyczaj przeprowadzona w kilku etapach. Istnieją również różne etapy w zależności dopasowane do każdej osoby z fobią. Albo będziesz musiał popracować nad swoim strachem, albo zmierzyć się z nim bezpośrednio, aby zostać znieczulonym. Kilka terapii okazało się już bardzo skutecznych w tego typu terapiach, na przykład takich jak hipnoterapia.

Po rozpoczęciu tego procesu, musisz pozostać zmotywowany i nie poddawać się. Mówienie sobie, że i tak jest beznadziejnie, że nigdy nie zakochasz się, tylko cię spowolni, a nawet zniszczy. Tak samo jest, gdy wmawiasz sobie, że to pogorszy sytuację lub gdy porównujesz swoje relacje i szukasz bezpośrednio prawdziwej miłości.

Czy strach przed zakochaniem się może na zawsze znikąć?

Wszyscy zadają sobie pytanie: „Czy kiedykolwiek będziesz chciał i potrafił zakochać się, jeśli będziesz filofobem?” Więc odpowiedź brzmi: tak. Jeśli zgodzisz się na pomoc, jeśli przez nią przejdziesz, to ta fobia może zniknąć w miarę postępów. Jeśli jednak zostaniesz sam, jeśli nie będziesz szukał problemu, to ryzykujesz popadnięciem w depresję. Zachowaj więc nadzieję i powiedz sobie, że po wyleczeniu możesz nawet zakochać się i z dumą okazać swoje uczucia.