MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Hormony miłości: nasz naturalny narkotyk

Jaką rolę odgrywają hormony miłości w naszym życiu? Znasz to uczucie, które cię paraliżuje, gdy spotykasz tego wyjątkowego kogoś? Twoje dłonie pocą się, a serce zaczyna bić szybciej. W ciągu dnia nie możesz myśleć o niczym innym i cierpisz pod jego nieobecność. Cóż, to wszystko wina hormonów!

 

W rzeczywistości miłość nie jest czymś, co angażuje nas tylko na poziomie umysłowym, ale jest w stanie przynieść niezwykłe zmiany w biochemii naszego mózgu i w konsekwencji całkowicie rozregulować nasz organizm.

Hormony miłosne: Kortyzol

We wczesnych stadiach zakochania poziom kortyzolu, tzw. hormonu stresu, znacznie wzrasta. W rzeczywistości, strach przed niedopasowaniem może zwiększyć poziom lęku i stresu. Zazwyczaj poziomy te wracają do normy po 12 do 24 miesiącach. Krótko mówiąc, kiedy czas pozwolił nam rozwinąć pewne zaufanie do relacji.
Wzrost stężenia kortyzolu jest również przyczyną powstawania tzw. „motylków w brzuchu”.
W rzeczywistości nerwowość i podniecenie są powodowane przez te same mechanizmy biochemiczne. To, co się zmienia, to tylko sposób, w jaki interpretujemy tę reakcję.

Hormony miłości: Oksytocyna

Innym z podstawowych hormonów zakochania jest oksytocyna, tak zwany „hormon miłosny”.

To właśnie ten hormon wywołuje u nas to wspaniałe uczucie spokoju, komfortu i bezpieczeństwa, które odczuwamy, gdy tulimy w ramionach naszą ukochaną osobę.

Hormony miłości: Dopamina

 

Kiedy jesteś zakochany, twój organizm uwalnia dużą ilość dopaminy, która składa się z pośpiechu przyjemności. Wrażenie, które odczuwasz, jest takie samo, jak to spowodowane przez kokainę. Dlatego mówi się, że miłość jest uzależniająca i sprawia, że chce się jej coraz więcej.

 

Jak widzieliśmy, zakochanie się jest poważną rzeczą, która powoduje przewrót na poziomie fizycznym, a nie obojętnym.
W rzeczywistości może to znacząco wpłynąć na nasz nastrój, a także spowodować uzależnienie, jak gdyby był to prawdziwy narkotyk. Więc po co uciekać się do szkodliwych substancji, skoro można postawić się w poszukiwaniu bratniej duszy? 😉

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Śledź nas na Instagramie, aby wiedzieć, co nowego na blogu MySugardaddy Polska.