MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Jak rozpoznać toksyczny związek

Psycholog dr Lilian Glass, który napisał książkę Toxic People, definiuje toksyczny związek jako „każdy związek między ludźmi, którzy nie mogą stać się sobą, gdzie istnieje konflikt, a jedno dąży do zniszczenia drugiego, gdzie istnieje konkurencja, brak szacunku i brak spójności”.

Może być tak, że jedna z osób w tym związku jest osobą toksyczną i ma za sobą historię zerwanych związków i krzywdzenia ludzi. Ale może się też zdarzyć, że przez lata związek stracił swój urok. Uczucie i romans ustępuje miejsca urazom, bólom i zazdrości. Wtedy powoli zachowanie jednego lub obu zaczyna być pozbawione szacunku i głównie kontrolujące.

Może to być szkodliwe psychicznie, emocjonalnie, a nawet fizycznie i stopniowo niszczy poczucie własnej wartości i wysysa energię z tych, którzy cierpią z powodu przemocy.

Skąd mam wiedzieć, czy jestem w toksycznym związku?

Nie zawsze jest łatwo zrozumieć, czy jesteś w toksycznym związku, czy nie. Niekiedy sygnały często nie są tak oczywiste, jak przemoc, molestowanie i psychologiczne lub słowne znęcanie się. Którymi oczywiście należy się pilnie zająć. Wręcz przeciwnie, często zawiera ona fałszywe pochwały z zamiarem obrażenia, zmniejszenia lub subtelnego kontrolowania. Oznakami toksycznego związku są:

Jesteś szczęśliwy?

Jesteś ciągle w złym humorze i smutny? Wiedz, że są to największe oznaki, że sprawy nie idą dobrze. Nawet u wielu pacjentów diagnozuje się depresję. Oczywiście czasami czujemy się smutni, ale pytanie brzmi, jak często to poczucie smutku i niesprawności jest obecne w waszym życiu. Jeśli jest to stałe, istnieje duża szansa, że żyjesz w toksycznym związku.

Ciągłe walki

 Jeśli walki są ciągłe i masz to uczucie, że twoje życie to pole bitwy. Kiedy jest kłótnia, a potem przeprosiny, i znowu kłótnia i przeprosiny, ciągle żyjąc między wzlotami i upadkami. W konsekwencji dezorientacja może być oznaką toksycznego związku.

Jak twoje poczucie własnej wartości?

Czy czujesz się bezpieczny i pewny siebie? Bo kiedy masz osobę, która cię wychwala i sprawia, że czujesz się dobrze, twoja samoocena jest wyższa, jesteś bezpieczniejszy. Ale kiedy ktoś nas tylko krytykuje i osądza, to nas ciągnie w dół. Krytyka jest dobra, ale kiedy jest konstruktywna. Kiedy jest zła,  jest tylko po to, by obniżyć poczucie wartości. W zdrowym związku nie boimy się ani nie wstydzimy się być sobą. Czujemy się komfortowo i bezpiecznie, by być tym, kim jesteśmy.

Wszystko, co robisz, staje się złe

Twój partner czeka tylko na odpowiedni moment, aby zastawić pułapkę i złapać cię w sposób, który nie pozwoli ci na ucieczkę. Każdy może popełniać błędy, ale tutaj każdy krok, który podejmiesz, zostanie wykorzystany przeciwko tobie. Toksyczny partner sprawia, że myślisz, że jesteś osobą, która robi wszystko źle. Wtedy zaczynasz się martwić o wszystko co robisz i próbujesz rozmawiać na ten temat. Nawet często czujesz to czujesz przez to wyrzuty sumienia i czujesz się zobowiązany do wyjaśnienia wszystkiego.

Oddaliłeś się od przyjaciół i krewnych?

Powszechną praktyką w toksycznych relacjach jest izolowanie ofiary, trzymanie jej z dala od przyjaciół i krewnych w celu osłabienia relacji. Może się to zdarzyć na różne sposoby, złe traktowanie rodziny i przyjaciół może być jednym z nich. Porównaj, jak często widzisz swoich przyjaciół i krewnych dzisiaj i przed swoim związkiem. To normalne, że zmniejsza się kontakt wraz z nowym związkiem, ale nie jest to normalne, że jest się odizolowanym i żyje się wyłącznie dla danej osoby.

Ciągła troska ze strony przyjaciół i rodziny

 

Często jesteśmy tak zaangażowani i przyzwyczajeni do sytuacji, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, co może się źle dziać w naszym życiu. Ale zazwyczaj ludzie, którzy nas kochają i znają od dzieciństwa wiedzą, że coś jest nie tak. Jeśli istnieje ciągła obawa o wasz związek i wasze zmieniające się zachowanie w ostatnim czasie. Być może to jest, to jest brakujący znak dla ciebie, aby zmienić tę sytuację w swoim życiu i szukać pomocy.

Jak wyjść z tej sytuacji?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że aby mieć jakąkolwiek szansę na przekształcenie waszego związku w zdrowy, musicie być przygotowani na opuszczenie go. Tak, to jest paradoks, ale w tym przypadku najlepszą rzeczą jest przygotowanie się na najgorsze, a właściwie szukanie tego, co najlepsze dla ciebie! Być może możliwe jest rozwiązanie tego problemu między parą poprzez terapię dla par, ale w zależności od głębokości pozostawionych śladów, konieczne jest zakończenie związku.

Miłość nie może odebrać ci spokoju!

W przypadku przemocy i gróźb, poproś o pomoc! Skontaktuj się ze niebieską linią dzwoniąc pod numer 800 12 00 02 lub takimi instytucjami jak komisariaty policji, ministerstwo publiczne. Powiedz o tym swojej rodzinie i poszukaj pomocy psychologicznej, aby uzyskać większe wsparcie w tym czasie!

Być może nie żyjesz w takiej sytuacji, ale może znasz kogoś, kto jest, podziel się tym artykułem, aby pomóc tym, którzy właśnie szukają pomocy.