MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Jaka jest idealna różnica wieku między partnerami

W jakim wieku powinien być idealny partner i jaka jest idealna różnica wieku między partnerami? Lepiej szukać starszego czy może młodszego faceta? Mówią, że w miłości nie ma ograniczeń wiekowych. Wiadomo jednak, że ludzie mają swoje zdanie na każdy temat, a naukowcy badają wszystko. Czego zatem możemy dowiedzieć się z badań naukowych? Czy istnieje idealna różnica wieku między partnerami?

Przy wyborze idealnego partnera na życie, wiek nie zawsze jest tym elementem, na który szczególnie zwracamy uwagę. O wiele bardziej interesuje nas wzrost, uśmiech, magia spojrzenia. Intelekt i pasje wybranka również są bardzo ważne, bo przecież fizyczne piękno, to nie wszystko, czym należy się chwalić.

Wiek, nie licząc pokoleniowych przepaści, dla nas nie jest najważniejszy. Fajnie, gdy partner jest odrobinę starszy, bo wydaje się, że taki mężczyzna jest bardziej odpowiedzialny i lepiej od rówieśnika zaopiekuje się kobietą. Oczywiście wyobrażenia i plany swoją drogą, a życie potrafi zaskoczyć.

Jeśli kiedykolwiek dręczyła was myśl, jaka różnica wieku jest najlepsza dla utrzymania szczęśliwego i długotrwałego związku, naukowcy mają już na to odpowiedź.

Idealna różnica wieku

Naukowcy z Uniwersytetu Emory w Atlancie przeprowadzili badania, dzięki którym wyznaczyli jaka jest idealna różnica wieku między partnerami, która zwiększa prawdopodobieństwo tego, że związek przetrwa. Badacze z Uniwersytety Emory w Atlancie przebadali 3 tysiące osób, a badania nie pozostawiły wątpliwości. Im większa między partnerami różnica wieku, tym większe prawdopodobieństwo rozstania. Powodem tego może być ocena takiej relacji przez społeczeństwo, różne życiowe cele, wzorce i interesy na różnych etapach życia, w których się znajdują. Okazuje się, że pary, których różni zaledwie 5 lat różnicy mają już 18% szans na rozstania. Liczba ta drastycznie wzrasta, bo prawdopodobieństwo rozstania się partnerów, których dzieli 10 lat różnicy to już 39%! Przy znacznej różnicy wieku, jak 20 lat to aż 95% prawdopodobieństwa. Najbardziej korzystna różnica wieku, zdaniem autorów badania, to 2 lata. Niby logiczne, rówieśnicy teoretycznie mają najwięcej ze sobą wspólnego, dorastali w tych samych czasach, słuchają podobnej muzyki, zbliżają ich doświadczenia.

Optymalny wiek partnera/partnerki można obliczyć

Jaka jest idealna różnica wieku między partnerami

Pisarz Max O’Rell w 1901 roku przedstawił w swojej książce wzór, na podstawie którego można wyliczyć idealną różnicę wieku partnerów.

Według niego mężczyźni powinni wybierać kobiety, których wiek wynosi połowę ich wieku plus siedem lat. Wyliczony ponad 100 lat temu, miłosny wzór matematyczny wciąż może być aktualny. Na jego podstawie mężczyzna może określić idealny wiek swojej partnerki. Oczywiście wzory te służą jedynie do zabawy. Obliczenie idealnego wieku partnera się nie da, przede wszystkim dlatego, że każdy z nas ma inne wartości i coś innego jest dla nas ważne.

Najwyższy wiek partnera

Jaki jest najwyższy wiek partnera, który będzie do zaakceptowania przez nasze otoczenie?

– od swojego wieku odejmij siedem, wynik pomnóż przez dwa

Przykład: Masz 30 lat. Odejmij : 30-7=23. Wynik pomnóż: 23*2=46. Maksymalny wiek Twojego partnera wynosi: 46 lat.

Najniższy wiek partnera

Obliczyć możesz również i ten najniższy możliwy wiek, który będzie akceptować społeczeństwo

– swój wiek podziel przez dwa, do wyniku dodaj siedem

Przykład: Masz 30 lat. Podziel 30:2=15. Dodaj 15+7=22. Minimalny wiek Twojego partnera to 22 lata.

Starszy ON, młodsza ONA

George Clooney jest starszy od swojej żony Amal 17 lat. Między Harrisonem Fordem a Calistą Flockhart jest 22 lata różnicy. Ale to i tak nie są rekordziści. Między Romanem Polańskim a Emmanuelle Seigner jest 33 lata różnicy, a Marka Kondrata i Antoninę Turnau dzieli 38 lat. Starszy mężczyzna i młodsza kobieta to częsty schemat relacji damsko-męskich. Pary, w których mężczyznę i kobietę dzieli znaczna różnica wieku, możemy spotkać coraz częściej i to nie tylko wśród sław. Wiek nie jest już tym najważniejszym, na co zwracamy uwagę chcąc kogoś poznać. W swoim otoczeniu napotkamy wielu starszych mężczyzn, którzy mają młodsze partnerki. Mężczyźni w pewnym wieku zaczynają mieć potrzebę korzystania z życia. Sytuacja, gdy to mężczyzna jest starszy od swojej partnerki nie wzbudza większej sensacji w społeczeństwie. Zresztą wciąż wiele kobiet deklaruje chęć posiadania starszego od siebie partnera, zaś mężczyźni szukają dla siebie młodszych pań. Młodą kobietę pociąga między innymi dojrzałość, stabilność, doświadczenie życiowe, pozycja zawodowa czy stabilizacja finansowa starszego mężczyzny. Jego z kolei fascynuje jej uroda, energia oraz świeżość związane z młodością. Często związkiem ze sporo młodszą od siebie dziewczyną mężczyzna dowartościowuje siebie, w końcu zaimponował atrakcyjnej kobiecie a nie każdy jego rówieśnik to potrafi.

Czy związki łączące osoby w różnym wieku mają przyszłość?

Tak samo jak w przypadku każdego innego, zawsze jest ryzyko niepowodzenia. Na pewno nie zbuduje się stabilnej relacji jedynie w oparciu o fizyczną fascynację, to zdecydowanie za mało. Skupianie się na wadach partnera i nieprzychylnej opinii społeczeństwa również nie wróży niczego dobrego na przyszłość. Jeżeli zaś między Wami jest szczere uczucie, widzicie, że Wasza relacja ma potencjał do rozwoju, dodatkowo, pomimo różnic, potraficie się między sobą komunikować i otwarcie rozmawiać o swoich potrzebach oraz oczekiwaniach, wtedy nawet duża różnica wieku, jaka jest między Wami, nie zniszczy miłości. Prawda jest taka, że dwie pasujące do siebie dusze odnajdą się nawzajem bez względu na ich wiek. Wiek jest tylko liczbą, przede wszystkim to związki oparte na wzajemnym zrozumieniu mają szansę powodzenia.