MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Journaling- korzyści z prowadzenia dziennika dla dorosłych

Journaling, czyli regularne prowadzenie dziennika zyskuje coraz więcej fanów na całym świecie. Ile razy zaczynałeś osobisty pamiętnik, a potem od razu go porzucałeś? A jak miło by było otworzyć teraz pamiętnik i przeżyć wspomnienia, które dawno zniknęły z naszej pamięci?
Ale pamiętnik to coś więcej niż kartki pełne wspomnień, to potężny środek do poprawy naszego życia i osiągnięcia sukcesu. Dlatego dziś chcemy porozmawiać z tobą o zaletach prowadzenia dziennika i o tym, od czego zacząć.

Po co pisać osobisty pamiętnik:

1- Pomaga ci zorganizować twoje myśli i pozbyć się stresu

Journaling- korzyści z prowadzenia dziennika dla dorosłych

Często jesteśmy zestresowani, ponieważ mamy głowę pełną myśli i rzeczy do zrobienia, że nie jesteśmy w stanie ustalić priorytetów, ani mieć przeglądu.
Spisując wszystko, co wpadnie nam do głowy, opróżniamy umysły, ściągając wszystko na kartkę papieru przed sobą. Teraz widzimy wszystko jasno, ustalamy priorytety i rozumiemy, jakie rzeczy są naprawdę ważne i bez czego, biorąc pod uwagę wszystkie sprawy, możemy się obejść.

2 – To sposób na refleksję

Sam fakt wyrażenia myśli w słowach zmusza nas do jej analizy. Czyniąc to, stajemy przed sobą, przyznając się do naszych lęków i obaw, nie próbując ich ignorować. Przyznając się do swoich obaw, możemy znaleźć skuteczne rozwiązania i stawić im czoła raz na zawsze.

3 – Nie traćcie z oczu swoich celów

W swoim dzienniku możesz napisać listę wszystkich swoich celów i ambicji, a także postanowień noworocznych. To jest twoja przestrzeń, więc nie przejmuj się przesadzaniem i dodawaniem wielu szczegółów. Na przykład, jeśli szukasz partnera, opisz jaki powinien być. Pomoże Ci to zrozumieć, jakie cechy są dla Ciebie ważne, a zatem na co należy zwracać uwagę podczas spotkania.

4 – Pozwoli ci zatrzymać się i pomyśleć

Życie toczy się tak szybko, że często nie dajemy sobie czasu, by się zatrzymać i popatrzeć na to co mamy. Zwłaszcza gdy mamy tak wiele do zrobienia, nie przestajemy myśleć o tym, zamiast zatrzymać się na chwilę i pomyśleć za co jesteśmy wdzięczni i co osiągnęliśmy. Dzięki journaling możemy wykonywać tę pracę introspekcji i mieć większą świadomość o naszym życiu.

Co napisać w osobistym dzienniku

Najskuteczniejszą techniką pozbycia się stresu jest z pewnością ta, która nie przestrzega żadnych zasad ani struktury. Po prostu wpisz datę i wtedy możesz dać wolną rękę wszystkim swoim myślom. Jednego dnia możesz opowiedzieć, co się z tobą stało, jak się z tym czujesz i jakie myśli cię dręczą, a innego dnia możesz opowiedzieć o swoich celach i o tym, co robisz, aby je osiągnąć.
Niech słowa przepływają swobodnie, choć czasami mogą nie mieć sensu. To jest twoja osobista przestrzeń i możesz robić co tylko chcesz. Dlatego też ważne jest, aby być uczciwym i nie kłamać.

Kiedy pisać

Ideałem byłby systematyczny journaling. Jednak na początek można wybrać konkretną porę dnia lub, jeśli codzienne pisanie wydaje się zbyt wymagające, zacząć od pisania raz w tygodniu. Na pewno będziesz miała wiele do opowiedzenia o ostatnich siedmiu dniach i na pewno znajdziesz na to czas.
Poza tym, moja rada to napisać na noc przed pójściem spać. W ten sposób łatwiej będzie ci zasnąć, bo będziesz miał jaśniejszy umysł.

Pismo odręczne lub komputer

Journaling- korzyści z prowadzenia dziennika dla dorosłych

Akt pisania ręcznego staje się coraz bardziej nostalgicznym i staromodnym gestem.
Bez wątpienia, zapach nowego notebooka, pióro, które płynie na pustych kartkach, które stopniowo wypełniają i widzą twoje myśli, zajmują przestrzeń fizyczną, są wrażeniami, których nie możesz mieć przez zimny komputer.
Ale jest coś więcej: w komputerze każda zmiana nie pozostawia śladu. Możemy wymazać myśl, która nam się nie podoba i zniknie na zawsze. To nie to samo co na papierze, gdzie każde wycięte słowo, każde zdanie kilkakrotnie zmieniane i przeformułowywane, pozostaje tam i pozwala nam zrozumieć, które tematy są trudne do wyrażenia. Dlatego uważam, że pismo odręczne ma zasadnicze znaczenie dla lepszego zrozumienia naszych myśli. Co więcej, pisząc w notatniku, nie musisz się już obawiać, że wszystko zniknie za jednym kliknięciem.

Wniosek

W tym artykule zobaczyliśmy, jak journaling może pomóc nam uporządkować nasze myśli, lepiej się poznać i odnieść sukces. Czy kiedykolwiek prowadziłeś osobisty pamiętnik? Podziel się z nami tym w komentarzach.

Chcesz przeczytać nasze następne artykuły? Śledź nas na Instagramie, aby być na bieżąco z tym, co nowego na blogu MySugardaddy Polska.