MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Kto powinien płacić na pierwszej randce? Czyli co kraj to obyczaj

Kto powinien płacić na pierwszej randce? Świat się zmienia, czasy się zmieniają i ludzie też się zmieniają. Ale czy zwyczaj płacenia przez mężczyzn na pierwszej randce też się zmienia? Dziś zabieramy Was w podróż po różnych kulturach w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: Kto płaci na pierwszej randce?
Usiądźcie więc wygodnie i rozkoszujcie się podróżą poprzez inne kultury.

W przeszłości w większości kultur powszechną praktyką było to, że mężczyźni nie tylko zachowywali się niezwykle rycersko, ale także pokrywali wszystkie wydatki na randce. Mężczyźni mieli być idealnymi dżentelmenami. Odbierali kobietę, z którą się umawiali, z jej domu, pomagali jej wsiąść do samochodu, przytrzymywali otwarte drzwi do restauracji i przystawiali jej krzesło, gdy siadała przy stole. Innymi słowy, kobieta miała być chroniona i noszona na rękach, a mężczyzna był jej księciem z bajki, który robił to za nią.

Do dziś ten obraz kobiety i mężczyzny oraz oczekiwania co do tego, jak oboje powinni się zachowywać na pierwszej randce, zmieniły się w wielu krajach. Ale w innych krajach nadal tak jest lub przynajmniej bardzo podobnie. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda sytuacja, w której spotykasz kogoś, kto pochodzi z innej kultury niż Ty. W przeciwnym razie szybko może dojść do nieprzyjemnej sytuacji dla obu stron.

Kto powinien płacić na pierwszej randce w Europie?

Polska

W Polsce tradycja płacenia rachunku przez mężczyzn na pierwszej randce jest nadal bardzo popularna, więc nie wahaj się nalegać i chcieć zapłacić za rachunek od razu.

Niemcy

W Niemczech większość kobiet woli sama opłacać swoje rachunki. I nie tylko kobiety uważają to za lepsze, ale także większość mężczyzn. Z tego powodu w restauracjach często pojawia się pytanie, czy chcesz zapłacić rachunek razem czy osobno. Jednak w przypadku większości kobiet dobrze jest postrzegane, jeśli mężczyzna chce sam zapłacić za rachunek. A jeśli ona nalega na płacenie za siebie, powinieneś to zaakceptować z szacunku dla niej.

Hiszpania

Hiszpania jest krajem w okresie transformacji i rola kobiet stała się tam silniejsza. Coraz więcej kobiet chce być niezależnych, a więc płacić własne rachunki. Niemniej jednak, można zaproponować Hiszpance zapłacenie rachunku. Jeśli odmówi, możesz nalegać ponownie, ale jeśli się nie zgodzi, lepiej podzielcie się rachunkiem.

Włochy

Włochy zawsze były bardziej konserwatywnym krajem i jest tak samo jak w Hiszpanii, kobiety coraz bardziej chcą płacić własne rachunki, ale nie odmawiają dżentelmenowi, który chce zapłacić za kolację.

Jak wygląda sytuacja w Ameryce Południowej?

Meksyk

Kto powinien płacić na pierwszej randce?

Większość meksykańskich dziewczyn oczekuje, że ich książę z bajki zapyta je na pierwszej randce i na kilku kolejnych czy może pokryć kolację. One naprawdę lubią uważnych i pełnych klasy mężczyzn, więc możesz zdobyć dodatkowe punkty, jeśli przyjdziesz z kilkoma różami lub romantycznym prezentem.

Kolumbia

W Kolumbii wszystko się zmieniło. Ale nadal oczekuje się, że to mężczyzna jest tym, który płaci rachunek. Kobiety często chcą wtedy zapłacić kolejny rachunek. Jeśli chodzi o drugą i trzecią randkę, możesz otwarcie mówić o płaceniu osobno.

Chile

Kto powinien płacić na pierwszej randce? Czyli co kraj to obyczaj

Kto płaci na pierwszej randce w Chile? Chilijskie kobiety są nieco bardziej zaawansowane, jeśli chodzi o niezależność. Wiele z nich woli płacić swoje rachunki, inne wolą być zapraszane. W związku z tym, należy zdecydowanie zaoferować zapłacenie kolacji. I nie zapominaj o rycerskości: drobne uwagi są zawsze ważną częścią randki.

Argentyna

Jeśli chodzi o randki, Argentyna i Chile są bardzo podobne. Jeśli chcesz zwrócić na siebie uwagę pięknej argentyńskiej kobiety, musisz zwracać uwagę na małe rzeczy. Nie trzeba dodawać, że powinieneś zaprosić ją na kolację.

A w Stanach Zjednoczonych?

Kto powinien płacić na pierwszej randce?

W USA państwa są bardzo duże. Nic więc dziwnego, że istnieją różne sposoby myślenia o tym, „kto płaci na pierwszej randce?”.

Na Florydzie i w Kalifornii płaci zazwyczaj mężczyzna. Odbiera też kobietę z jej domu i przywozi ją tam z powrotem.
W Nowym Jorku, na przykład, jest to powszechne, że to mężczyzna ją zaprasza. Tutaj jednak każdy przychodzi na randkę sam, chyba że ustalono inaczej.
Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest, jeśli mężczyzna oferuje zapłacić rachunek. W ten sposób może zrobić lepsze wrażenie i przełamać pierwsze lody.

Dżentelmen okazuje szacunek

Teraz jesteś dobrze poinformowany o tym, jak różne kultury podchodzą do kwestii  „kto powinien płacić na pierwszej randce?” Jeśli umawiasz się z kobietą z jednego z wyżej wymienionych krajów, masz duże szanse, aby jej zaimponować. Jeśli wybierasz się na randkę z kimś, kto ma inne korzenie, zalecamy, abyś wcześniej poczytał o danej kulturze i zawsze był otwarty na tradycje i zwyczaje innych kultur. Takie zasady randkowania obowiązują na przykład w Szwajcarii.

Należy pamiętać, że dżentelmen to dżentelmen, niezależnie od miejsca na świecie. Dlatego szacunek jest najważniejszą rzeczą, jaką możesz okazać kobiecie. Wtedy automatycznie zrobisz dobre wrażenie. Zalecamy również bezpośrednie przełamanie lodów i zaproponowanie zapłaty. Wtedy ten niezręczny moment niepewności szybko mija i kobieta może zdecydować, czy to jest dla niej w porządku, czy też wolałaby zapłacić za siebie.