MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Luksusowe produkty i troska o środowisko – nowy trend!

5 czerwca obchodzimy na świecie Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Korzystając z tego porozmawiamy o tym, jak luksusowe marki i ich konsumenci są coraz bardziej świadomi swojego wpływu na świat i dostosowują swoje działania i produkty do nowego luksusu czynienia dobra! Gdzie luksus i troska o nasze środowisko idą razem w parze!

I jak powiedziała Glória Kalil, konsultantka ds. mody, sekretem bycia eleganckim jest zrównoważenie wyglądu z treścią, nie ma sensu być osobą, która tylko wygląda, ale nie ma takiej samej troski o środowisko i innych ludzi.

Prawda o modzie

Czy wiesz, że moda jest drugą co do wielkości branżą zanieczyszczającą środowisko na świecie? Poliester, na przykład, zużywa miliony baryłek ropy naftowej i rozkłada się przez wieki. Ponadto, istnieją poważne problemy środowiskowe, takie jak marnotrawstwo wody (dżinsy zużywają około 3400 litrów wody do wytworzenia. Do tego dochodzą wysokie zużycie energii i stosowanie chemikaliów w procesie produkcji włókien.

Bardzo smutny rozdział w historii przemysłu mody nastąpił w 2013 roku. A mianowicie zawalił się budynek, w którym mieściła się fabryka odzieży Rana Plaza w Bangladeszu, zabijając 1129 osób. Ludzie pracujący w sytuacji podobnej do niewolnictwa zarabiali około 10 dolarów miesięcznie. To sprawiło, że ci ludzie żyli w skrajnym ubóstwie.

Zachowanie luksusowe – Bycie świadomym

Być świadomym to mieć poczucie odpowiedzialności i działać zgodnie z zasadami. Oznacza to, że trzeba wiedzieć, jakie są skutki twoich działań. Ludzie, którzy działają świadomie, szukają informacji o firmach i produktach przed ich zakupem. Często kupują je tylko wtedy, gdy naprawdę ich potrzebują.

Ruch ten rozwinął się na świecie z powodu kilku czynników. Jednym z nich jest rozwój sieci społecznych, które zwiększają ducha współpracy między ludźmi. Kolejną kwestią jest zwiększenie dostępu do informacji o niesprawiedliwości społecznej i degradacji środowiska. I w końcu zmiana zachowań konsumenckich w obliczu tego wszystkiego. Badania pokazują, że około 75% nowej generacji konsumentów zmienia swoje nawyki konsumpcyjne zgodnie z troską o środowisko.

Tak więc myśląc o tym wszystkim, oczywiście, przemysł mody nie mógł pominąć tej kwestii i musiał coś zrobić, aby utrzymać swoją sprzedaż.

Luksus i troska o środowisko w modzie

Koncentrując się na zmianie wywoływanych skutków i dążąc do zadowolenia swoich konsumentów, świat mody zaczął wprowadzać zmiany. W ten sposób duże luksusowe marki bardziej dbają o swoich pracowników, społeczność i zwracają większą uwagę na środowisko. Ale jakie zmiany tak naprawdę wprowadzili wielcy projektanci?

Grupa LVMH, która posiada ponad 70 marek, a wśród nich Louis Vuitton, Christian Dior, Marc Jacobs, Moet & Chandon, Dom Pérignon, Kenzo, Givenchy, Bvlgari i Tag Heuer, w maju 2009 roku nabyła 50% udziałów w marce Edun, która została stworzona przez piosenkarza Bono Voxa w celu promowania rozwoju w biednych krajach – na przykład bawełna używana do producji ubrań jest uprawiana przez drobnych producentów w Afryce.

W 2016 r. grupa rozpoczęła również realizację projektu Life 2020, którego celem jest zmniejszenie oddziaływania na środowisko. W tym celu stworzyła bardziej zrównoważone sklepy, wykorzystujące energię odnawialną i wykorzystujące do dostaw samochody elektryczne.

Projektantka Stella McCartney już od 2001 roku, roku założenia jej marki, miała za główny filar swojej firmy – nie używać żadnych materiałów pochodzenia zwierzęcego i dbać o ochronę środowiska.

W 2018 roku kilka marek, takich jak Versace, Gucci, Michael Kors, Burberry, Coach i Tom Ford ogłosiło zakończenie stosowania skóry zwierzęcej. Również w 2018 roku Lacoste wymienił swoje logo z krokodylem. Wyszyte na swoich koszulkach logo została zamieniona na inne zagrożone zwierzęta i przekazał zysk ze sprzedaży do Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Do końca 2021 r. Prada zobowiązała się do produkcji wszystkich swoich nylonowych akcesoriów z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu, w tym odpadów, które znajdują się w oceanach.

W świecie luksusowej biżuterii Cartier zmobilizował Radę Odpowiedzialnej Biżuterii. Skupia ona 150 producentów biżuterii, aby przekonać wszystkich członków do żądania od swoich dostawców certyfikatów środowiskowych i społecznych. Chcą tym samy zapewnić, że kamienie szlachetne używane w ich biżuterii nie mają związku ze strefami konfliktu.

Ale w jaki sposób można również przyczynić się do lepszego świata?

Bądź świadomy, przed zakupem zastanów się czy aby na pewno potrzebujesz danego produktu. Jeśli coś kupujesz dowiedz się skąd pochodzi, w jaki sposób został wyprodukowany, jaki materiał został użyty i czy był testowany na zwierzętach. Nie bój się stawiać pytania! Bądź wymagającym konsumentem, jesteś częścią tej zmiany, aby mieć lepszy świat!