MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Mit o dwóch połówkach człowieka

Czy mit o dwóch połówkach pomarańczy ma w sobie trochę prawdy, czy faktycznie istnieje osoba, która idealnie do nas pasuje?

Miłość: to uczucie jest tak samo trudne do wytłumaczenia, jak i proste do przeżycia.

Ale dlaczego po polsku definiuje się partnera jako „kochanie” czy „drugą połówkę pomarańczy”?

Czy tylko my Polacy postrzegamy miłość jako dopełnienie, czy może to uczucie znane jest również także dla innych kultur?

Mit o dwóch połówkach w innych krajach

W rzeczywistości, Hiszpanie również mówią o swoim partnerze, nazywając go „mi media naranja„, czyli druga połowa mojej pomarańczy.

Anglicy mówią po prostu o my other half” (moja druga połowa), podczas gdy Niemcy szukają „passender Deckel„, pasującej pokrywy.

Tak, bo tu nie chodzi o znalezienie przypadkowej połowy, ale o jedyną, która pasuje idealnie.

Z tego powodu uczucie to idzie w parze z uczuciem, że „znaleźliśmy się”, a więc z mniej lub bardziej nieświadomym przekonaniem, że wcześniej było coś innego.

Miłość w starożytnej Grecji

 

Ta kwestia z pewnością nie jest zasługą dzisiejszych czasów. Miłość zawsze była tematem, którym zajmowano się obszernie na przestrzeni wieków. W szczególności, słynny grecki filozof Platon próbował wyjaśnić to w dziele o niezwykłym pięknie, które trwało tysiące lat, aby do nas dotrzeć.

Mówię o „Uczcie” napisanej w IV wieku przed Chrystusem. W rzeczywistości książka opowiada o kolacji, w której wzięło udział 8 najważniejszych osobistości Grecji z tego okresu. Wśród nich był również mądry Sokrates.

Zgodnie z ówczesnym zwyczajem, po bankiecie wybierano temat do dyskusji, na temat którego każdy mógł wyrazić swoją opinię. Tego wieczoru tematem była miłość.

Jednym z najciekawszych przemówień na ten temat było wystąpienie poety komiksowego Arystofana, który opowiedział wówczas dość znany mit:

Androgynia

Zgodnie z mitem, ludzie byli pierwotnie trzech płci, w rzeczywistości oprócz żeńskiej i męskiej istniały również androgyniczne, które posiadały zarówno męskie jak i żeńskie elementy.

Co więcej, ciała istot ludzkich były bardzo różne : każda z nich miała 4 nogi, 4 ręce i dwie twarze. Byli bardzo potężni i nie mogli umrzeć.

Dlatego z czasem stali się też bardzo aroganccy, tak aroganccy, że rzucali wyzwania bogom. Ci ostatni nie byli w stanie zabijać ludzi, ponieważ bez nich straciliby swój prestiż jako bogowie.

Więc Zeus po prostu postanowił je osłabić, dzieląc je na pół.

Nagle mężczyźni znaleźli się tylko z 2 nogami, 2 rękami i jedną twarzą. Czując się niekompletni, zaczęli wędrować po świecie w nadziei na odnalezienie połowy, od której zostali tak niesprawiedliwie oddzieleni. Tylko znajdując go ponownie poczuliby ponownie to uczucie kompletności i mocy, które pierwotnie posiadali.

Dzięki temu mitowi możemy zrozumieć, że miłość między dwojgiem ludzi, przez tysiąclecia, zawsze była uważana za bardzo potężną siłę zdolną zjednoczyć ludzi i uczynić ich niezwyciężonymi.

Chcesz przeczytać nasze następne artykuły? Śledź nas na naszych portalach społecznościowych, aby być na bieżąco z nowościami na Blogu MySugardaddy Polska