MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Poczucie własnej wartości w związku: jak zachowują się pewni siebie ludzie

Niska samoocena jest pierwszą przyczyną niezdrowych relacji i główną przyczyną załamań. Jeśli nie czujesz się dobrze sam ze sobą, nigdy nie uwierzysz, że ktoś inny może cię kochać i będziesz ciągle szukać faceta, który cię nie kocha, potwierdzając tym samym fakt, że jesteś niegodny miłości. Niska samoocena jest tym, co uwięzi nas w złych relacjach, co prowadzi do  nowych związków i co sprawia, że czujemy się tak zdruzgotani i rozbici, gdy związek się kończy.

Droga każdego człowieka do wiary w siebie jest inna, ale posiadanie obrazu tego, jak wygląda poczucie własnej wartości i jak może ono przejawiać się w relacjach, jest pomocne i może pomóc nam zrozumieć, nad czym musimy jeszcze popracować. Dlatego dziś chcemy pokazać wam 5 zachowań, które ludzie z wysoką samooceną mają w związku.

Ludzie z wysoką samooceną nie obwiniają się, jeśli związek się kończy

Nie wszyscy są tacy sami i czasami dwie osoby są po prostu niekompatybilne. To nie czyni żadnego z nich niedoskonałym ani złym. Ludzie pewni siebie nie biorą tego do siebie, jeśli druga osoba zakończy związek. Zdają sobie sprawę, że aktualny partner nie jest tym właściwym i idzie dalej.

Kiedy osoba jest niepewna, a związek się kończy, analizują i odtwarzają każdy dialog, próbując dowiedzieć się, co zrobiłam źle. Trzyma się więc destrukcyjnego przekonania, że to ona jest problemem.

Osoby o wysokiej samoocenie biorą na siebie odpowiedzialność

Pewni siebie ludzie biorą odpowiedzialność za swoje czyny i emocje.

Nie winią swoich partnerów, jeśli czują się nieszczęśliwi, ani nie uważają się za ofiary innych ludzi i okoliczności.

Nie obwiniają oni swoich byłych za marnowanie czasu i wykorzystywanie błędów jako okazji do rozwoju i doskonalenia się.

Jeśli w parze są problemy, biorą na siebie odpowiedzialność, przepraszając lub próbując je rozwiązać, nie czekając aż magicznie znikną.

Ludzie z wysoką samooceną wyznaczają zdrowe granice

Ustalenie granic w związku oznacza, że priorytetowo traktujesz swoje potrzeby i emocje.

Pewni ludzie postępują zgodnie ze swoimi wartościami i nie odkładają ich na bok, aby zadowolić inną osobę. Nie akceptują takiego traktowania, o którym wiedzą, że jest obiektywnie pozbawione szacunku. Ponadto, będą nadal utrzymywać swoje życie poza związkiem, nie rezygnując z przyjaciół, hobby czy czasu dla siebie.

Ludzie z wysoką samooceną nie popisują się i nie mówią o sobie cały czas

Bezpieczni ludzie nie muszą mówić światu, jak dobrzy są. Tylko niepewni siebie ludzie potajemnie czują, że są niegodni i czują potrzebę ukrycia tego, chwaląc się swoimi osiągnięciami.

Człowiek, który stopniowo się ujawnia, jest o wiele bardziej atrakcyjny niż ten, który natychmiast ujawnia wszystkie swoje karty.

Ludzie z wysoką samooceną nie wracają do podejmowanych decyzji

Osoby o wysokiej samoocenie nie kwestionują nieustannie swoich działań i nie czują się skonfliktowane co do tego, co należy zrobić lub powiedzieć.

Ludzie o niskiej samoocenie, z drugiej strony, nie ufają swoim osądom i boją się popełniać błędy. W związku z tym starają się oni o zgodę innych. Nie pomaga to oczywiście poczuciu autonomii, które jest również kluczowym elementem zdrowej samooceny.