MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Prima Aprilis- nie wierz, bo się pomylisz!

1 kwietnia obchodzimy w większości świata „Prima aprilis” tzw. kwietniowy dzień dowcipów, który jest świetną okazją dla nas wszystkich, aby trochę się pośmiać. Tego dnia często zdarza się robić rożne wymyślne żarty innym ludziom, mając nadzieję, że przyjmą to z humorem.

prima aprilis- 1 kwietniaW dużej części Europy dzień ten został przyjęty jako tradycja. Z wyjątkiem Hiszpanii, gdzie w większości kraju 28 grudnia odbywa się „Dzień niewiniątek”. Tylko na Minorce, według tradycji anglosaskiej, obchodzony jest również 1 kwietnia. We Francji ten dzień nazywa się „poisson d’Avril”, a we Włoszech „pesce d’Aprile”, co oznacza kwietniową rybę. Wynika to z faktu, że w tych krajach ludzie zazwyczaj umieszczają papierową rybę ofiarą żartu. Natomiast w Niemczech, gdy ktoś żartuje, normalne jest słyszenie śmiechu i wyrażenia „April, April” w tym samym czasie.

Teorie na temat pochodzenia Prima Aprilis

Pochodzenie tego dnia nie jest jednak tak dobrze znane jak jego obchody. Istnieją dwie główne teorie.

Pierwsza i najbardziej znana, pochodzi z XVI wieku. Mówi się, że w tym czasie, czyli przed zmianą kalendarza gregoriańskiego, Nowy Rok obchodzony był od 25 marca do 1 kwietnia. Jednak w 1565 r. Król Karol IX zamienił dotychczasowy kalendarz na kalendarz gregoriański, z datą Nowego Roku na 1 stycznia. Pomimo nowych zmian kolonie francuskie i amerykańskie długo nie mogły się przekonać  i kontynuowały nadal obchody Nowego Roku w kwietniu. To sprawiło, że nazwano ich „kwietniowymi głupcami„.

Druga teoria odnosi dobry humor do zmieniających się pór roku. Gdy ludzie przechodzą z zimnej, szarej zimy do kolorowej wiosny, automatycznie poprawia im się humor i mają lepszy nastrój. Są wtedy bardziej skłonni i chętni do robienia psikusów innym dla zabawy. Słońce i dobra pogoda wpływa pozytywnie na nasz humor i sprawia, że mamy chęć do  „wygłupów”.

Żarty w dobie Internetu

Ponieważ Internet stał się podstawową częścią naszego codziennego życia, w tej przestrzeni miały miejsce również kwietniowe żarty. W ostatnich latach często zdarzało się, że różne firmy i marki robiły na Prima Aprilis żarty swoim użytkownikom zabawnymi zdjęciami lub reklamami nowych fikcyjnych produktów. Tak na przykład znana platforma filmów wideo ogłosiła w Internecie, że ​​nie będzie już więcej akceptować i wyświetlać filmów wideo. Kolejny serwis internetowy tego typu, żartobliwie zapowiedziała, że uruchomi platformę wideo tylko dla kotów. Zaś wprowadzenie na rynek hamburgera na bazie czekolady zostało ogłoszone na portalach społecznościowych przez dobrze znaną sieć fast foodów. Coś takiego, niestety jednak nie miało miejsca i na końcu wyszło na to, że to był tylko primaaprilisowy żart.

1 kwietnia. prima aprilis

Zalety dobrego poczucia humoru

Korzyści wynikające z posiadania dobrego humoru są liczne. Z jednej strony dobry humor nie tylko pomaga nam się odprężyć lub złagodzić nasz stres. Ma również pozytywny wpływ na relacje społeczne. Najistotniejsze badania w tym zakresie to na przykład te, które wiążą dobre poczucie humoru z relacjami z partnerem. W tym kontekście dobre poczucie humoru jest nie tylko bardziej atrakcyjne dla drugiej osoby. Posiadanie podobnego poczucia humoru z partnerem, zbliża do siebie. Sugar Daddy zwraca szczególnie uwagę na to czy jego młoda dama zna się na żartach i potrafi rozbawić swego słuchacza do łez. Dobre poczucie humoru pomaga również radzić sobie z konfliktami i sytuacjami kryzysowymi w związku. Pozytywne podejście do problemu pozwala szybciej załagodzić konflikt miedzy dwiema osobami.

Podobno, poczucie humoru pomaga nam zwiększyć naszą kreatywność i szybkość, z jaką myślimy. To, według badań w czasopiśmie Psychological Science. W badaniu odkryto, że ludzie, którzy zmienili swój nastrój na pozytywny poprzez filmy i muzykę, mogli szybciej rozwiązywać problemy, w przeciwieństwie do tych, którzy tego nie robili. To dlatego, że szczęście i humor sprawiły, że zaczęli postrzegać swe problemy z innego punktu widzenia, szybciej je rozwiązując i blokując emocje takie jak strach.

A ty, jak obchodzisz ten dzień? Daj nam znać w komentarzu! :D