MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Światowy Dzień Komplementów

Kiedy ostatni raz ktoś sprawił tobie komplement? Pamiętasz, jak cieszyłeś się z tego, że poczułeś się doceniony? Często uważamy za oczywiste, że nasi partnerzy wiedzą, jak bardzo ich podziwiamy. Jednak powiedzenie tego otwarcie może nie tylko wzmocnić twój związek, ale może dosłownie sprawić, że twój dzień będzie lepszy.

Historia Światowego Dnia Komplementów

Światowy Dzień Komplementu został wprowadzony po raz pierwszy przez Hansa Poortvlieta. Pochodził z Holandii, ale wkrótce rozrósł się na cały świat, aż został uznany za „najbardziej pozytywny dzień na świecie”.

Według Poortvlieta, celem tego święta jest, aby każdy z nas poświęcił czas na szczere pochwały dla co najmniej trzech osób.

Jak obchodzony jest Światowy Dzień Komplementów

Najlepszym sposobem na sprawienie komuś komplementu jest bycie uczciwym i podkreślenie tego, co naprawdę doceniamy w stosunku do drugiej osoby.

Nie ma potrzeby robić zbyt wymyślnych komplementów. Można zrobić miłe komplementy, pozostając przy zwykłych tematach, tak długo, jak doceniasz działanie drugiej osoby, a nie pasywną cechę charakteru.

Jeśli, na przykład, nasz przyjaciel jest bardzo dobry w grze na skrzypcach, nie mówmy mu, że ma talent, ale raczej, że doceniamy ciężką pracę, jaką wykonał, aby stać się tak dobrym.

Również komplementy dotyczące stylu są bardziej cenione niż komplementy dotyczące wyglądu fizycznego. Na przykład, miło jest usłyszeć „masz piękne oczy”, ale jeszcze lepiej jest powiedzieć „kolor tego swetra wygląda naprawdę dobrze na tobie” lub „podobają mi się twoje buty”. Dzieje się tak dlatego, że wygląd fizyczny nie jest dzięki nam, ale dzięki stylowi, który wybieramy, a wraz z nim wyrażamy naszą osobowość.

Jak zareagować, gdy otrzymamy komplement

W Światowym Dniu Komplementu, oczywiście, komplementy są nie tylko dawane, ale również przyjmowane!

Jak reagować na komplementy, nie jest rzeczą oczywistą. Wiele osób czuje się zakłopotanych, gdy ktoś mówi do nich coś pozytywnego. Więc kończą umniejszając komplement, starając się nie być aroganckim. Jednak w ten sposób uzyskują na czas odwrotny wynik.

Na przykład, gdy ktoś mówi „Podoba mi się twoja nowa fryzura!”, mówi „Nie, nienawidzę jej, nie mogę się doczekać, aż odrośnie”. Albo „Jakie ładne buty!” „Ach, są tak stare, że powinienem je zmienić.”

Mamy tendencję do reagowania w ten sposób, by wydawać się skromnymi, ale tak naprawdę obrażamy tylko gust drugiej osoby. Tak więc proste podziękowania i uśmiech wystarczą, aby pozostawić wszystkich szczęśliwych i uniknąć niepotrzebnego rozczarowania drugiej osoby.

Ale w końcu, co jest złego w otrzymaniu komplementu?

W dzisiejszym zabieganym świecie często zapominamy poświęcić czas, by powiedzieć tym, których kochamy, jak bardzo ich cenimy. Celem Światowego Dnia Komplementu jest właśnie przypomnienie nam o tym. W końcu sprawianie komplementów nie kosztuje nic, ale może znacznie poprawić dzień dla tych, na których nam zależy, a także dla nas samych.