MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Tradycje wielkanocne w Europie

I oto w końcu nadchodzi! Wielkanoc stoi u drzwi i wszędzie czuć w powietrzu zapach uczty! Od czekoladowych jajek w supermarketach po kwiatowe dekoracje w domach, tego po prostu nie można przeoczyć.

Znaczenie tradycji wielkanocnych

tradycje wielkanocne

Mimo, że to święto jest szeroko rozpowszechnione w całej Europie, każdy kraj ma swoje unikalne tradycje spędzania go.

Niektóre z nich są raczej dziwne i niezbyt związane z chrześcijańskim znaczeniem Wielkanocy. W zasadzie wiadomo, że chrześcijaństwo próbowało się zjednoczyć z nowo nawróconymi wspólnotami, które niedawno przeszły na wiarę katolicką, nadając chrześcijańskie znaczenie obchodom już obecnym w starych kulturach lokalnych.

W rzeczywistości, w tym okresie każdy naród obchodził wiosnę jako odrodzenie natury, a zatem jako święto płodności. Dlatego też symbole takie jak jajka (symbol narodzin) i królik (jako bardzo reprodukcyjne zwierzę) są nadal niekwestionowanymi protagonistami tego wydarzenia.

Kraje europejskie i ich tradycje wielkanocne

Teraz jednak przyjrzyjmy się wspólnie na pewne szczególne różnice między tradycjami wielkanocnymi w niektórych krajach europejskich.

Niemcy (Ostern)

tradycje wielkanocne W Niemczech Niedziela Wielkanocna to „polowanie na jajka”! W rzeczywistości dzieci szukają jaj ( pisanek lub czekoladowych) ukrytych w ogrodzie lub w lesie. Mówi się, że ukrywa je tzw. Osterhase (zając wielkanocny).

Inna niemiecka tradycja dotyczy wielkanocnego ogniska. Prochy rozsypywane są na polach w celu promowania zbiorów.

Dania ( God Påske)

Tutaj jest bardzo powszechny zwyczaj drzewa wielkanocnego, ozdobionego kolorowymi skorupkami jaj, kwiatami i przedmiotami w kształcie ptaka lub królika. Ponadto tkane są również wieńce z kwiatów, często żółtych, do powieszenia na drzwiach.Na duńskich stołach nie może zabraknąć Påske Bryg, doskonałego piwa wielkanocnego , jak również Paasbrod, typowego rodzynkowego chleba.

Francja (Pâques)

We Francji dzwony przestają dzwonić w Wielki Piątek i zaczynają ponownie dzwonić w Niedzielę Wielkanocną. Z tego powodu dzieciom mówi się, że dzwony polecą do Rzymu, a następnie wrócą w Niedzielę Wielkanocną. Dzieci będą musiały udać się na polowanie na jajka czekoladowe, które upuszczają dzwonki podczas lotu.

Jeszcze na temat jaj, we francuskim mieście Haux istnieje wyjątkowa tradycja gotowania omletu składającego się z ponad 4500 jaj, z których co roku jeść może ponad 1000 osób.

Skandynawia

Tradycje skandynawskie w dużym stopniu opierają się na przedchrześcijańskich rytuałach, a w szczególności na tych, które wiążą się ze strachem przed czarownicami i demonami. Dlatego wiele dziewcząt przebiera się za czarownice i chodzi z usmarowaną sadzą twarzą prosząc o cukierki.

Austria (Ostern)

Wiadmo, Austria i Niemcy mają wiele wspólnych tradycji. Dlatego też, znajdujemy tu również zwyczaj polowania na jajka. Ponadto rynki wielkanocne są bardzo charakterystyczne, co pod względem piękna i napływu ludzi bardzo przypomina wspaniałe jarmarki bożonarodzeniowe.

Hiszpania (Pascua)

tradycje wielkanocneLa Semana Santa jest jednym z najbardziej ruchliwych okresów turystycznych w Hiszpanii. Wynika to z bogatej tradycji obecnej w różnych częściach kraju, szczególnie w Sewilli i Andaluzji. Tu bowiem organizowane są procesje, w których bogato zdobione figury przedstawiające mękę Chrystusa są transportowane do miast. Ten sam typ procesji można znaleźć również w niektórych miastach południowych Włoch, jako dziedzictwo starożytnej dominacji hiszpańskiej.

Włochy (Pasqua)

Tutaj z pewnością najbardziej rozpowszechnioną tradycją są jajka czekoladowe z niespodzianką. W rzeczywistości w okresie wielkanocnym można znaleźć całe korytarze supermarketów poświęcone tylko tym jajom, których wysokość waha się od 20 cm do ponad półtora metra.

Pisanki są kupowane w zależności od rodzaju niespodzianki w środku, dzięki czemu nawet dorośli mogą wymienić się czekoladowymi jajami i znaleźć w nich klejnoty lub bony podróżne.