MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Whisky- dobry czas na inwestycje

Rzadkie i dojrzałe whisky mogą być potencjalnie lukratywnymi długoterminowymi inwestycjami dla każdego, kto szuka bezpieczniejszych zapasów, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej i politycznej. W ostatnich latach wartość rzadkich butelek i beczek znacząco wzrosła. Coraz więcej inwestorów zastanawia się, czy inwestowanie w whisky może przynosić stałe zyski.

Dlaczego warto inwestować w whisky?

Eksperci nazywają go „płynnym złotem” z bardzo konkretnego powodu. Tylko w ciągu ostatniej dekady wartość niektórych rzadkich butelek whisky wzrosła aż o 582%.
To sprawia, że whisky jest w niektórych przypadkach lepszą inwestycją niż złoto, choć na jej owoce trzeba czekać dłużej.
Szacuj się, że w 2018 roku cena rzadkich whisky wzrosła o 40%, to znacznie wyżej niż inne produkty, w które ludzie zazwyczaj inwestują, takie jak złoto (21%), wino (9%), luksusowe zegarki (5%), luksusowe samochody (2%), meble (1%) i biżuteria (-5%).

Dlaczego rośnie popyt?

Europa od niepamiętnych czasów szczyci się wieloma entuzjastami i kolekcjonerami, ale w ostatnich latach rynek ten rozszerzył się na kontynent azjatycki. Tutaj popyt na rzadkie whisky wzrasta coraz bardziej wraz ze wzrostem zamożności, a posiadanie limitowanej edycji  jest postrzegane jako symbol statusu. Co więcej, coraz więcej osób postrzega taki zakup jako dobrą inwestycję, z tego powodu popyt jeszcze bardziej wzrasta, a ceny odpowiednio rosną.

Jak wybrać odpowiednie whisky, w które warto zainwestować

Postaw na limitowane edycje, aby być po bezpiecznej stronie. W rzeczywistości niewielka liczba egzemplarzy sprawi, że takich butelek będzie wkrótce coraz mniej, a pozostałe egzemplarze będą zyskiwały na wartości.

Słynnym przykładem jest Macallan „M”, z którego wyprodukowano tylko cztery butelki, z czego dwie zostały wystawione na aukcji. Cóż, jeden z nich został sprzedany za 323,000 euro.

Poczekaj na właściwy moment

Jak już wspomnieliśmy, jest to inwestycja długoterminowa. Często mija nawet 10 lub 20 lat, zanim nasza whisky jest warta tyle, by można było zarobić na jej odsprzedaży. Zapewniam jednak, że warto będzie poczekać!

Jak przechowywać whisky

Whisky- dobry czas na inwestycje

Z punktu widzenia konserwacji, tego typu trunek ma z pewnością pewne zalety w porównaniu z innymi alkoholami, takimi jak wino. W rzeczywistości nie wymaga on określonych temperatur do prawidłowego przechowywania. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, które należy podjąć:

-trzymać ją w pozycji pionowej, ponieważ korek nie zamyka butelki hermetycznie, jak ma to miejsce w przypadku wina
-trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wysokich temperatur, aby zapobiec nadmiernemu parowaniu przez korek
-uważać na wilgoć, która może uszkodzić etykiety butelek

 

Jeśli szukasz długoterminowych pomysłów inwestycyjnych, z pewnością musisz rozważyć inwestowanie w whisky. Na pewno będziecie z niego bardziej niż zadowoleni.