MySugardaddy Logo
SSL 256 Bit

Zazdrość: jak zapobiec temu, by nie zrujnować związku

Zazdrość jest emocją, która wyzwala się, gdy osoba postrzega, że jej związek jest zagrożony przez trzecią osobę. Wywołuje to różne uczucia, w tym podejrzenia i złość.

Istnieje powszechne przekonanie, że zazdrość jest oznaką miłości. W tym artykule udowodnimy, że tak nie jest i wyjaśnimy, jakie są prawdziwe przyczyny tych emocji.

Bo istnieje zazdrość

Chociaż zazdrość jest bolesnym doświadczeniem emocjonalnym, psychologowie opisują ją jako znak, że w związku dzieje się źle i że należy podjąć działania, aby odzyskać uczucie partnera lub przyjaciela. W związku z tym zazdrość jest postrzegana jako naturalna i konieczna emocja, ponieważ zachowuje więzi społeczne i motywuje ludzi do cięższej pracy, aby związek działał.

Zazdrość zaobserwowano również w świecie zwierząt. Jeśli masz psa, dobrze wiesz, jak bardzo może być zazdrosny o swojego właściciela…

Ale dlaczego niektórzy ludzie są zbyt zazdrośni?

Zazdrość: jak zapobiec temu, by nie zrujnować związku

 

Badania wykazały wiele przyczyn zazdrości, w tym niską samoocenę i poczucie posiadania kontroli nad innymi. Strach przed porzuceniem jest również czynnikiem motywującym. Uczucie nieadekwatności, a więc obawa, że nie jesteś wystarczająco dobry dla swojego partnera i że w rzeczywistości zasługuje na lepszego partnera. Wszystkie te czynniki są związane z niepewnością ludzi zazdrosnych, a nie z ich miłością do partnera.

Jak poradzić sobie z zazdrością

Tak użyteczne, jak to tylko możliwe, gdy w nadmiarze zazdrość może być bardzo szkodliwa. Może to prowadzić do obsesyjnego monitorowania zachowania partnera, izolowania go lub nawet brutalnego zachowania.

Choć może się to wydawać tabu, samo rozpoznanie obecności zazdrości może pomóc ją kontrolować. Zrób auto-analizę, aby sprawdzić, czy te emocje wynikają z przeszłych traum. Nie bój się poprosić o pomoc terapeutę, jeśli uważasz to za konieczne.

Ważne jest również, aby być uczciwym wobec partnera w kwestii swoich uczuć.

Pamiętaj, że sposób w jaki się wypowiadasz jest bardzo istotny.  Jeśli wyrażasz złość lub sarkazm lub oskarżasz swojego partnera, rozmowa nie pomoże. Musisz być bezpośrednia, ale nie wrogo nastawiona. Wyjaśnij spokojnie swoje uczucia i przedyskutuj, jak znaleźć rozwiązanie. To pomoże Ci poradzić sobie z zazdrością i wzmocnić więź z partnerem.

Gdy zazdrość jest uzasadniona

Jeżeli twój partner naprawdę oszukiwał ciebie lub jest kimś kto lubi flirtować z innymi osobami, twoje uczucia mogą być dobrym powodem, aby opuścić związek i szukać kogoś, kto myśli i czuje podobnie jak Ty i ma podobne priorytety.

Nie chcesz przegapić naszych następnych artykułów? Śledź nas na Instagramie, aby być na bieżąco z tym, co nowego na blogu MySugardaddy Polska.